A fehércsokros pereszke (Lyophyllum connatum /Schum ex Fr/ Sing)
Fehér csoportos pereszkének (Veress 1982: 191) meg fehércsokros álpereszkének (Rimóczi 1995: 46) szintén nevezi a szakirodalom. Elõbbi ehetõnek írja le, utóbbi pedig mérgezõnek. Nem szokatlan ez, bár furcsának furcsa. Más népek gombáskönyveiben is különbözõek a vélemények. Így egy amerikai gombáskönyv mérgezõnek tünteti fel (Laessoe-Lincoff 1998: 42), egy román pedig ehetõnek (Sãlãgeanu 1985: 188).
Csoportosan, õsszel (már augusztusban is megjelenhet), lombhullató és fenyõerdõben egyaránt termõ, a hegyvidéki ösvények, nedves helyek mentét kedvelõ, illatos, fehér, többnyire kis és közepes méretû gomba. Kalapja (5–10 cm) eleinte félgömbölyû, majd szabálytalanul hullámos, aláhajló kalapszéllel, fénytelen, sima, végül kiterül. A felszínén levõ hamvas bevonat letörlésekor szürke foltok keletkeznek. Lemezei kezdetben fehérek, majd sárgás árnyalatúak, keskenyek, elég sûrûn állnak. Tönkjei (ma-gasságuk 4–10 cm, vastagságuk 1–2 cm) a talajon bokorszerûen összenõttek, felsõ részükön lisztszerû szemcsék vannak, lefelé csupaszok, elkeskenyedõk, belsejük eleinte telt, késõbb csaknem üreges és kissé felfújt. Spóraszíne fehér. Jellegzetes a hús (fõleg a lemezek) kékes-lilás elszínezõdése vas-szulfát hatására. A többi fehér színû pereszkénél változatlanul zöld színû marad a reagens. Illatát például a keltikééhez hasonlítják.
A fehércsokros pereszkét a magyar nyelvterületen csak a Székelyföldön ismeri a néphagyomány, a románoknál sincs népi neve eddigi adataink alapján. Nemrég a Mycologia Europea nemzetközi gombásztársaság élénken vitatta, hogy ehetõ-e ez a tájainkon elég gyakori és kiadós pereszkeféle. Azt a következtetést vonták le, hogy tapasztaltak jót is, rosszat is vele kapcsolatban, egyeseknek ízlik, másoknak nem, közvetlen mérgezõ hatást nem vált ki, egyesek szerint huzamosabb fogyasztást követõen sem, mások viszont állítják, hogy hosszabb idõn át való fogyasztása megárthat, tartalmaz olyan anyagot, mely felhalmozódva rákkeltõként ismert (konnitin). Mások attól is óvnak, hogy általában utak, ösvények mentén terem és így inkább ki van téve a szennyezõdésnek, nehézfémek is kerülhetnek bele.
No, de olyanok is vannak, akik régóta élnek e gombánkkal, és semmi panaszuk rá, közéjük tartozik a híres francia mi-kológus, Marcel Bon is. Ez utóbbiak körét bõvíti a székelyföldi magyarságnak az a része, amelyik hagyományosan eszi ezt a gombafélét, sõt télire is el szokták tenni (savanyúságnak) például a háromszéki Kommandón és Zágonban.
Népi nevei Háromszéken: fõdi laska, fõdi lasa, Csíkban: õszi lasa, lasapisztiric, Gyergyóban pedig talán a harmatgomba (?) nevet is használják.
Irodalom
Laessoe, Thomas – Lincoff, Gary
1998 Mushrooms. DK Publishing, New York
Rimóczi Imre
1995 Gombaválogató 3. Tudomány Kiadó, Kaposvár
Sãlãgeanu, Gheorghe – Sãlãgeanu, Aniºoara
1985 Determinator. Editura Ceres, Bucureºti
Veress Magda
1982 Gombáskönyv. Kriterion, Bukarest
MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!