Víz nélkül nincs élet
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy víz nélkül Földünkön nem keletkezhetett volna soha élet. A víz az egész bioszféra életében kulcsszerepet játszik, az organizmusokon kívül éppúgy, mint a belsejükben. Az élet a víztõl függ. Minden ember naponta 3 liter vizet fogyaszt, testünk felépítésében a vízarány 60 százalékos. Egy tonna zöldtakarmány elõállításához a növények hozzávetõleg 11 000 m3 vizet fogyasztanak. Egyetlen fa naponta átlagosan 200 liter vizet párologtat el. A természet háztartásában is mint szállító- és oldószer szolgál, cirkulál a szárazföldek és az óceánok között; a csapadék és a talajvíz mennyisége révén meghatározza a Földön a növényzet kiterjedését és alakulását. Nem utolsó sorban pedig a vízben kereshetjük az „élet születési helyét” is. A népesség számának növekedése, az életszínvonal emelkedése, a higiénia fejlõdése állandóan növelik a háztartási vízfogyasztást. Egy olyan nagyváros, mint például NEW YORK naponta körülbelül 4 millió m3 vizet fogyaszt. Vajon ki lehet-e elégíteni ezeket az állandóan növekvõ igényeket? A víz körforgását véve figyelembe, általában úgy vélik, hogy a felhasználható édesvízmennyiség (20 000 km3/év) elegendõ lenne az emberiség számára, azzal a feltétellel, ha ésszerûen és hatékonyan gazdálkodnának vele, ami jelenleg nem történik meg. A felhasználható vízmennyiség egyre jobban csökken az olykor aggasztó méreteket öltõ szennyezõdés miatt. Az állandóan növekvõ vízszükséglet kielégítését a következõ megoldásokkal lehetne biztosítani: a rendelkezésre álló víz felhasználásának tervszerûsítésével, a technológiai folyamatokban felhasznált víz újbóli felhasználásával, a víztároló medencék kifejlesztésével, az erdõs területek növelésével, a felszín alatti vizek és a jégtakarók vizének felhasználásával, a tengervíz sótalanitásával, stb.
A folyókat, patakokat forrásuktól a torkolatukig fenyegeti a szennyezõdés. A szennyezõdés minden fajtáját ki lehet mutatni laboratóriumokban, szabványosított biokémiai vizsgálatokkal. Föl lehet mérni azt is, milyen hatással vannak a szennyezõ anyagok a növényekre és az állatokra: ez is a szennyezõdési szint mérésének egyik eszköze. Például a legyek, szúnyogok és tegzesek lárvái csak a tisztavizû patakokban fordulnak elõ, elõfordulásukkal jelzik, hogy a víz megfelel-e a pisztrángféléknek.
Példaként megemlíteném a Hargita-fürdõrõl érkezõ Tolvajos-patakot, amelyet a kaolin bányászat révén hátrahagyott meddõhányok és a felhagyott tárnákból kifolyó limonitos, savas vegyhatású vizek szennyeznek, a víz színét okkersárgára változtatva, amely jóval lennebb a Vargyas – szoros szikláin is feltûnõ nyomot hagyott.
A Tolvajos patak ökoszisztémája jelentõs átalakuláson ment keresztül. Normális körülmények között az ilyen bolygatások után megindul a természetes regenerációs folyamat, egy szukcessziós változás, amely sok esetben kellõ idõ elteltével az eredetihez hasonló fajösszetételû közösség kialakulását eredményezi. Bizonyos esetekben viszont az emberi tevékenység hatására, olyan súlyosan károsodik az élõhely, hogy a spontán regenerációra kevés esély van. Különösen igaz ez olyan esetekben, amikor az élõhely leromlását okozó hatás folyamatosan jelen van (pl. kaolinbányászat).
A törvények hasznos eszközök a szenynyezõ tevékenység megelõzésében, csakhogy nehéz betartatni õket. Ezért az az alapelv, miszerint „a szennyezõ fizet”, a gyakorlatban ritkán érvényesül. Romániában 1995-ben hozták meg a környezetvédelmi törvényt, amely a vizek védelmérõl szóló rendelkezéseket is magába foglalja.
Írásomat Lehoczky János „A vizek fohásza” címû vers befejezõ soraival zárom:
„Tükör vagyok, arcod vagyok.
Hullám és híd, part és a víz.
Erõ és báj, folyó és táj,
úszás és merülés,
áldás és könyörgés,
értened kell!
Víz vagyok.
Õrizned kell.”
MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!