A fenyõrigó (Turdus pilaris)
A fenyõrigó jól ismert madara a székely embernek. Jellemével, természetével és szépségével belopta magát számos madárszeretõ ember szívébe.
Egy sóvidéki bácsi így mesél róla:
„Erdõn van a fészke, télen bejõ a házakhoz és bejõ a kertekbe, s a fákon maradott almákot eszi. Egyik télen jó sok alma maradott a fákon, me hírtelen lett fagy, s nem tudtuk leszedni, hát eccé látom, hogy egy sereg fenyvesrigó lepte el a fákot, megszámláltam vaj hatvanat, ezek osztán két nap alatt az összes fagyos almát megették, még egy darab se maradott.” (Gub Jenõ: Erdõ-mezõ állatai a sóvidéken)
Erdélyben fészkelõ öt rigófaj közül az egyetlen, amely jellegzetes élõhelye fent Észak-Európában található.
Dél-nyugat fele terjeszkedik, nálunk csupán az 1970-es évektõl jegyzik, mint rendszeres költõfajt.
A többi fajtársától jól elkülöníthetõ az ólomszürke feje és farkcsíkja, rozsdabarna háta és szárnyai alapján de leginkább a röptében hallható „csak-csak” hangjáról, valamint ugyancsak röptében látható fehér szárnyaljáról.
Télen, nagy hidegek idején az északi populáció délebbre vonul, hogy átvészelhesse a zord idõjárást, ilyenkor nagy tömegekben lepik el a Kárpát-medencét, de akár a Földközi-tengerig is eljuthatnak. A nálunk telelõ példányok állandó vendégei a madáretetõknek, ahol szívesen fogyasztják a számukra kihelyezett almát, sárgarépát, leggyakrabban itt találkozhatunk velük.
A többiek, akik nem jutnak ilyen csemegéhez, azok a lakónegyedek közelében, városok parkjaiban különféle növények bogyós terméseivel enyhítik éhségüket: fagyal, madárberkenye, vadszõlõ, boróka, galagonya , csipkebogyó stb. Tavasszal a hó olvadása után a költõterületek irányába tartó csapatok hangjától és látványától hangosak a felázott legelõk, ahol gilisztákkal, csigákkal és különféle rovarokkal táplálkoznak gyakran seregélyekkel együtt. Márciusi estéken a figyelmes ember gyakran hallhatja a vonuló rigók hangját amint kommunikálnak egymással és közben Észak fele haladnak. Április elején az Északon fészkelõ példányok elhagyják a Kárpát-medencét az itt maradottak pedig elfoglalják revirjüket és nekifognak a régi fészkek tatarozásához vagy új fészkek építéséhez.
A fenyõrigók elõnyben részesítik az idõs, öreg fákat, amelyek közelében nedves legelõket, kaszálókat találnak (akár fotballpálya), ahol kedvükre keresgélhetnek földigiliszták, csigák után. Napjainkban már ez a faj is urbanizálódik és városok parkjaiban, temetõiben valamint kertes házak udvarainak fáin is megtelepedik. Fészküket szeretik kellõ biztonságban elhelyezni, átlagban körülbelül 5 méteres magasságban mindig a nagyobb faágak elágazásaiban. Gyakran elõfordul, hogy táplálék gazdag helyeken egy-egy idõsebb fán több pár is fészket rak így laza telepet alkotva, amely a fészekrablók ellen is hatékonyabb, több szem többet lát alapon. Az emberi szem elõl jól elrejtett csésze alakú fészket a madarak 4–5 nap alatt teljesen elkészítik, majd a tojó lerakja a 4–7 kékeszöld alapon barna pettyes tojásait. A fiókák lekésõbb 2 héten belül kikelnek és még legalább egy ennyi ideig a fészekben maradnak. Kirepülésük után egy darabig a szülõk gondozzák õket, amíg önállóan táplálékot tudnak szerezni.
A fenyõrigó párok április és június között két rend fiókát nevelnek fel. Az elpusztult fészekaljak esetén a párok pótköltéshez folyamodnak.
Hazánkban e faj állománya körülbelül 8–10 000 párra becsülhetõ és állományuk stabil tendenciát mutat.
E csodás madarak védelme érdekében a legtöbbet azzal tehetünk, ha megkíméljük az idõs ligeteseink, parkjaink, patakpartjaink fáit és bokrait, és ezzel e csodálatos madár élõhelyét védjük meg, amely elengedhetetlen folyamata e faj védelme érdekében. Hideg, fagyos téli napokon az etetés sokszor életüket is megmentheti, ilyenkor a rigóknak az etetõ alá vagy közeli fa ágaira feltûzhetünk néhány félbevágott almát, fõtt sárgarépát.
MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!