Fafeldolgozási hulladékok nem megfelelõ tárolásának hatása a környezetre Szentegyházán
Szentegyháza településen és térségében fahasznosítási szempontból a hangsúly a deszka elõállítására fektetõdik (a fafeldolgozás 80–85% – át teszi ki). Minõségi fafeldolgozás és beltéri termékek (bútor, parketta, lambéria, hajópadló, stb.) elõállítását néhány 10–12 asztalos mûhely biztosítja. Ha figyelembe vesszük településünkön mûködõ fûrészüzemek (gátér, szalagfûrész, körfûrész) számát, amelyek kb. 80%-os kapacitással mûködnek, könnyen kiszámíthatjuk, hogy naponta, megközelítõleg 55 m3 fafeldolgozási hulladék (fûrészpor) keletkezik. E hulladék megfelelõ tárolása vagy feldolgozása a mai napig megoldatlan feladat, figyelembe véve a környezetvédelmi törvény idevágó cikkelyét (Legea protecþiei mediului, apãrut în 29. XII. 1995, secþiunea a 2-a, art. 22) és a 2000 június 22-én megjelent Sürgõsségi Kormányhatározatot, amely a hulladékok tárolását szabályozza. E fûrészüzemek mûködésének eredményeképpen, térségünket átszelõ Vargyas patak mentén „fûrészporhegyek” emelkednek napról-napra.
A fûrészpor hatása a környezetre kétirányú:
- - közvetlenül befolyásolja az ember egészségét, és életminõségét
- - az ökoszisztémára hatva közvetlen befolyásolja a társadalmat.
Visszatérve a térségünkben mûködõ fûrészüzemek számára (12 gátér, 24 körfûrész, 5 szalagfûrész), amelyek munkanapokon átlagosan 55 m3 fûrészport termelnek, kiszámíthatjuk, hogy évente kb. 12.500 m3 fûrészpor keletkezik. Ennek a mennyiségnek 20–25% – a dolgozódik fel a helyi állatgazdaságokban vagy más célokra, a többi mennyiség – 9.375 m3 – feldolgozására még nem született megfelelõ, környezetbarát megoldás. A fafeldolgozáskor keletkezett fûrészpor tárolása vízpartokon és zöldövezeteken (mezõgazdasági területeken), sõt egyes esetekben a folyóvízben tönkreteszi, felborítja a terület és a víz ökológiai egyensúlyát, minõségi paramétereit. Kísérletek kimutatták, hogy a folyóvízbe került fûrészpor káros (negatív) hatással van a halak kopoltyújára és megnehezíti a víz felhasználását, mint ivóvíz a település számára.
A fûrészpor helytelen, nem törvényszerû tárolása, nagy területeket foglal el (esetenként 60–80 m2), csökkentve ezáltal a zöldövezeteket, a mezõgazdaság számára felhasználható területek nagyságát. A fûrészpor hatására jelentõsen megváltozik a terület flórája és formája, megemelkedik a talaj savassága (kb. 7 évig). A fûrészpor és más fafeldolgozáskor keletkezõ hulladék tönkreteszi a vegetációt és nem utolsó sorban a környezet szépségét, esztétikai hatását.
Megvizsgálva a jelenséget, olyan esettel is találkozhatunk, amikor a fûrészport szabadon égetik el. Ez környezetvédelmi szempontból nem megfelelõ eljárás, mert toxikus anyagok (CO2, CO, stb.) jutnak az atmoszférába, megsemmisül az égetési területen található vegetáció és fauna világ.
Összegezve a fentebb bemutatott jelenséget levonható a szomorú következtetés: térségünkben (és nemcsak térségünkben) a fafeldolgozáskor keletkezõ hulladék (fûrészpor: 9.375 m3/év) környezetvédelmi szempontból megfelelõ tárolása és/vagy feldolgozása megoldatlan probléma.
Megoldásként a következõ eljárásokat lehetne alkalmazni:
1. a hulladékok energiává való átalakítása égetés során, megfelelõ környezetbarát technológiával mûködõ hõközpontokban (lásd. Piatra Neamþ megye, Tasca falu-hõközpont).
2. a hulladékok elégetése e célra kiválasztott területen figyelembe véve a klimatikus tényezõket (szélirány, stb.) és az emberi településektõl levõ megfelelõ távolságot, megfelelõ égetési módszert / technológiát használva.
3. a hulladékok feldolgozása:
-brichetáló technológia üzembe helyezése
-furnéranyagok elõállítása különbözõ technológiák felhasználásával (ragasztás, stb.)
A felsorolt megoldások alkalmazásához támogatást biztosítanak a környezetvédelmi minisztérium kirendeltségei, a helyi önkormányzatok és a civil szervezetek is.
MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!