A seregély
„…A Seregélyek pedig nagy seregenként járnak, s innét is vötték a mi nyelvünkön való nevezetjeket; Sokszor mintegy gömbölyegen öszve csoportoznak, mert ki-ki a seregnek közepire igyekeznék férkõzni s így is fogattatnak meg gyakrabban, midõn a sebesen való repülés közben öszve ütközvén, a földre leverettetnek…” — írja Miskolczi Gáspár görgényi tiszteletes az „Egy jeles Vad-Kert Avagy az Oktalan Állatoknak Históriája” címû, 1702-ben Lõcsén megjelent könyvében. Valóban, e madár gyakran látható hatalmas csapatokban s megérdemelten viseli nevét.
Európa déli részei kivételével majd egész kontinensünkön, valamint Ázsia nagy részén honos, de betelepítették Észak-Amerikába, Új-Zélandra, Ausztráliába. Azt hinnõnk, gyakorisága miatt mindenki ismeri, de nem éppen így van, sokan azt sem tudják róla, hogy nem fekete, hanem ugyancsak tarka tollú madár. Igaz, alapszíne zöldes-kéken, bronzvörösen irrizáló fekete, de midõn tollvégei kissé megkopnak, elõtûnik világosbarna, pikkelyes rajzolatuk, ez különösen tavasszal látható. A fiatalok fénytelen sötétbarnák, csak õszire veszik föl a szüleikéhez hasonló tollszínt.
Kedveli a gazdasági területek között levõ parkerdõket, az öreg fákból álló facsoportokat, melyeknek odvaiban jó fészkelõ lehetõségeket talál. A különféle harkályfajok jelenléte a területen fontos a seregélyek számára is, elõszeretettel foglalják el az elhagyatott fészkelõ járatokat. Szívesen veszi a kitett mesterséges odúkat; a seregélytelepítésnek Oroszországban — ahol úgyszólván nemzeti madárnak számít — van nagy hagyománya. Fátlan területeken a löszfalak környékén fúrt rágcsálójáratokban is megtelepedik, de fészkel elhanyagolt épületek réseiben, kõrakásokban, sziklafalak repedéseiben. A párok gyakran még a telelõhelyeken egymásra találnak és a fiókák felneveléséig maradnak együtt. A fészekodú kiválasztását a tojó hajtja végre. Megfelelõ terepadottságok között, a fészkek laza telepben helyezkednek el, megtörténik, hogy egyazon fészekbe több tojó is lerakja tojását. Aránylag korán kezd fészkelni, még a megkésett fészekaljak is fiókát röpítenek július közepéig. A fészekalj 5-8, igen világos, zöldeskék tojásból áll. Mindkét szülõ kotlik, de elsõsorban a tojó, a hím napközben helyettesíti, rendszerint rövidebb idõre. A fiókák 12-13 napra kelnek ki s a hím messzire elszállítja a halványzöldes tojáshéjat. Ez az ösztönös cselekedet más fajoknál is föllelhetõ s a fészekalj biztonságát szolgálja, mert eltereli a ragadozók figyelmét a fészek helyérõl. A fiókákat mindkét szülõ táplálja nagy odaadással, kb. három hét múlva lesznek repülõsök.
A seregélyek tápláléka rendkívül változatos. Rengeteg rovart fogyasztanak, különösen tavasszal és nyárelõn. Fiókáikat is elsõsorban ízeltlábúakkal, lárvákkal, férgekkel és pókokkal táplálják. Táplálékkeresés közben gyakran szegõdnek a nagytestû vad- vagy házi emlõsök mellé, elkapkodván a rájuk szálló legyeket, felriasztott sáskákat, földbõl kifordított gilisztákat. Az évszak változásával a seregélyek tápláléka is megváltozik, rájárnak a cseresznyésre, eperfákra, szõlõre. „…Ezek a Madarak a szépen megért szõlõt felette igen szeretik és olyankor tájban is jõnek a mi földünkre, amikor aztán a szõlõhegyeken igen sok károkat tesznek…” állapítja meg Miskolczi tiszteletes úr, teljes joggal, hisz a sok ezernyi zsivajgó csapat látogatását a szõlõsgazdák a jégveréssel vetekedõ természeti csapásnak tartják. Újabban bejárnak a városi szeméttelepekre, ahol gomolygó csapataik már oly megszokottak, mint a varjúfelhõ. Érdemes reáfigyelni a nagy csapatokra is, tavasszal-nyáron néha közéjük keverednek a jóval ritkább pásztormadár egyedei. Az sem ritka jelenség, amikor fehértollú, részleges albínó példányt látunk, vagy csõrtorzulást — a nagy számok törvénye alapján nagy példányszámnál több rendellenességet lehet megfigyelni.
A seregély állandó, vagy kóborló madár, az északi populációk vonulók. Dél-Európában, Észak-Afrikában telel s aránylag korán visszatér, akár február végén is. A nálunk telelõk általában a balti, v. skandináv országokból jönnek.
Madarunk egyik nevezetessége, hogy könnyen megtanul hangokat, esetleg szavakat is utánozni. Szintén a „Jeles Vad-kert”ben olvassuk: „A Seregély igen megtanul emberi módon szólni, midõn csak magánosan házban tartatik, holott más egyébféle szót nem hallhat. A Mestere pedig mindenkor mellette ül és szünetlen mondogálja elõtte azokat a szavakat, amelyeket kíván tõle; de azonban kedve szerint való étellel kedvét is keresi. Így aztán valamely éneknek egész versét, avagy különb-különbféle nyelven való szókat megtanul kimondani ”. Ehhez hozzátehetjük, hogy a seregély tulajdonképpen nem beszél, csak utánoz.
Hazai állománya másfél-két millióra becsült. A seregély egyike annak a 11 madárfajnak, amelynek állománya pillanatnyilag még nem mutat aggasztó tendenciát s amelyre épp ezért nem terjed ki a vadon élõ fajok és életterük védelmét szolgáló berni egyezmény védelme. Az 1996/103-as, a vadászterületekkel és vadvédelemmel foglalkozó törvény értelmében vadászható, idénye aug. 1 és márc. 31 között van. Apró, 1,75 – 2,0 mm-es seréttel lövik, vadászatára a nagy kaliberû, szétterítõ fegyverek ajánlottak.
MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!